TIM podrške pozitivno utječe na kvalitetu života djece i obitelji


Program „TIM podrške“ prijavljen je na poziv „Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025.“ koji je objavilo Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne zaštite u sklopu prioritetnog područja P1: Programi usmjereni djeci i obitelji.

Nositelj programa je Udruga za djecu i mlade „Čarobni svijet“, a partneri na projektu su Općina Kijevo, Općina Kistanje i Zavod za socijalni rad.

Uključivanjem djece, njihovih roditelja, stručnjaka koji rade s djecom i mladima, program TIM podrške razvija sveobuhvatnu socijalnu uslugu koja doprinosi smanjenju negativnih društvenih utjecaja, razvija stručna znanja i jača preventivne kapacitete što pozitivno utječe na kvalitetu života djece i obitelji na području provedbe programa TIM podrške.

U prvoj godini provedbe odrađen je četverodnevni kamp kulture, 18 socijalno – komunikacijskih radionica, 24 radionice pomoći u učenju, 20 kreativnih radionica i 12 radionica za roditelje, 6 radionica prevencije među-vršnjačkog nasilja. Provedene su 2 edukacije za stručnjake koji rade s djecom.

Izrađena je vanjska evaluacija programa te su ispitani korisnici programa – djeca, roditelji i stručnjaci. U program je kroz provedene aktivnosti sudjelovalo 130 djece, 48 roditelja i 19 stručnjaka koji rade s djecom i obiteljima.

Kao najveću vrijednost projekta roditelji posebno ističu uz nova znanja i druženje, osnaženje sebe kao roditelja, te pozitivne učinke projekta na njihovu djecu.

Djeca, kao najveću vrijednost projekta djeca posebno ističu više znanja i prijateljstava, razvoj karaktera, razvijanje samopouzdanja i lakše učenje. Posebno ih veseli kamp i htjeli bi više izleta i kampova.

Stručnjaci obuhvaćeni programom koji dolaze iz odgojno-obrazovnih institucija i institucija socijalne skrbi te udruga kao najveću vrijednosti ovog projekta ističu suradnju i komunikaciju svih dionika zajednice, važnost povezivanje različitih stručnjaka iz različitih institucija na jednom mjestu te razmjena iskustva u praksi koja doprinosi konstruktivnoj raspravi.

Zaključak evaluatora: „Temeljem svih provedenih anketnih upitnika i analize projektne dokumentacije, zaključuje se kako su svi projektni ciljevi uspješno ispunjeni i indikatori rezultata u značajnoj mjeri ostvareni, čak i premašeni. Sudionici projekta su i educirani te žele nastaviti aktivno doprinositi općem cilju projekta. Sve skupine sudionika su vrlo zadovoljne vlastitim sudjelovanjem u projektu. Projekt ima brojne dodane vrijednosti s dugoročnim učincima.

„Ovaj program financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.”

„Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti Udruge i ne odražava nužno stajalište Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.“

Izbornik