Održani 2. Marunovi dani


U Kninu su održani 2. Marunovi dani, dani posvećeni fra Luji Marunu – velikanu kninske povijesti i nacionalne arheologije o kojem mnogi još uvijek tako malo znaju.

Organizator je ove manifestacije udruga „Čarobni svijet“ uz suorganizatore Muzej hrvatskih arheoloških spomenika i Arheološki muzej u Splitu. Razloga za slavlje i obilježavanje jubileja bilo je više. Naime, jubilarna je ovo godina i za Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu koji slavi 130 godina od utemeljenja upravo u Kninu  te za kninsku udrugu „Čarobni svijet“ koja slavi 10 godina rada s djecom i obiteljima na području Knina i okolice.

Ova manifestacija ima za cilj proširiti spoznaje o Luji Marunu i njegovom doprinosu, kako u nacionalnoj arheologiji, tako i u društvenom smislu kroz bogat program prikladan svim uzrastima.

Prvi je dan je posvećen upoznavanju najmlađih s likom fra Luje Maruna kroz raznekulturno-umjetničke radionice i šetnjom na kninskoj tvrđavi čiji su provoditelji bili Konjički klub Grabarije, Dječji folklorni ansambl Zvončići i Udruga „Čarobni svijet“.

Drugi su dan organizirana stručna predavanja te obilazak lokaliteta Bribirska glavica koji je fra Lujo istraživao i upravo mu on nadjenuo ime hrvatska Troja.

Uvodno predavanje održao je dr.sc. Ante Jurčević, ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu. Uslijedilo je predstavljanje knjige “Pisma Vladimira Ardalića Luji Marunu (1893. – 1917.)” koju je predstavio sam autor dr.sc. Marino Kumir. Dr.sc. Nikolina Uroda, muzejska savjetnica pri Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika predstavila je arheološki lokalitet Bribir, a Ante Alajbeg, viši kustos pri Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika, predstavio arheološki lokalitet Otres.
Obilazak Arheološkog lokaliteta i muzeja na Bribirskoj glavici bio je osiguran za sve zainteresirane uz stručno vodstvo dr.sc. Nikoline Uroda i Miloša Biserka, mag. archeol.

Valja reći i kako je prije najavljenih stručnih predavanja prikazan kratkometražni film: “Kako je Lujo Marun spasio Kninsku tvrđavu” koji su snimali i u kojem su glumili članovi Dramsko-filmske družine „Lujo Marun“ Udruge za djecu i mlade „Čarobni svijet“. Tekst i scenarij djeca i mladi kreirali su sa stručnjacima u sklopu projekta “Virtualni čarobni svijet”. Film obrađuje dječji pogled na povijesni trenutak u kojem je Kninska tvrđava planirana za prodaju kamenolomu, ali biva spašena jer je Lujo Marun sakupljao novac i uspio je otkupiti za 4.000 forinti  kako bi ona i danas stajala ponosito na svom mjestu kao jedna od najvećih fortifikacija u Europi.

Fra Lujo Marun, kninski i hrvatski velikan osebujne ličnosti neiscrpan je izvor motivacije i ustrajnosti koju je potrebno dijeliti sa širom javnosti i zaslužuje imati svoje dane u svom Kninu – poručuju organizatori.

Pokrovitelji manifestacije su Šibensko-kninska županija, TZ Šibensko-kninske županije, Grad Knin, TZ Knin i Kninski muzej.

Izbornik