U ABC-u Šibenik danas je održana 7. sjednica Županijske skupštine Šibensko-kninske županije, na kojoj je prihvaćeno svih 20 točaka dnevnog reda. Usvojeni su i prijedlozi vezani uz županijske nagrade, koje će biti uručene 15. svibnja na Svečanoj sjednici Županijske skupštine.
Aktualni sat obilježila su vijećnička pitanja vezano uz obrazovanje, promet, investicije i ulaganja u nova radna mjesta, zdravstvo te zbrinjavanje azbesta na području županije.
Usvojeno je svih 20 točaka dnevnog reda, uključujući prijedlog odluke o dodjeli Nagrada Šibensko-kninske županije Ljazeru Čivljaku i Darku Gulinu, kao i prijedlog odluke o dodjeli Grba Šibensko-kninske županije Goranu Grguričinu i Josipu Laći, te prijedlog odluke o dodjeli Plakete Šibensko-kninske županije Anti Tanfari, Luciji Cvitan, Jovanki Trišić, Klapi Skradinke, Karate klubu Okit iz Vodica, Domu za starije osobe Knin, tvrtki Karl Dietz iz Kijeva te Konjičkom klubu Grabarije-Knin.
Osim toga, mandat županijskog vijećnika Darija Ravlića stavlja se u mirovanje, a u Županijskoj skupštini zamjenjivat će ga Stipe Maleša, koji je danas svečano prisegnuo.
Gradsko vijeće usvojilo je danas strateški dokument naziva „Plan
upravljanja destinacijom Grada Skradina, Knina, Drniša i Općine Bilice za
razdoblje 2025. – 2029.“
W
Nezavisni vijećnik Tomislav Čolak se iz SWOT analize tog strateškog dokumenta posebno uhvatio onoga „W“ (Weaknesses – slabosti) – pitajući odakle tolike slabosti kad se pusti novac uložio u turističku infrastrukturu.
Gradonačelnik Marijo Ćaćić mu je odgovorio da u SWOT analizi
moraju biti navedene slabosti kako bi se na osnovi toga dobio novac.
Usput je naveo kako je u kninski turizam zadnjih godina uloženo 37 milijuna eura i kako Knin bilježi rast noćenja kao rijetko koja destinacija u zemlji. Taj rast je, kako je istaknuo, 2024. godine iznosio 33 posto, 2025. godine 27 posto, a u prva tri mjeseca ove godine čak 50 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Podržat ćemo ovu odluku jer vjerujemo da će od toga na kraju
nešto biti, kazao je nezavisni vijećnik Slaven Ivić.
Gradit će se još jedan vrtić; Anonimne prijave smanjile brojupisane djece
Vijeće je usvojilo i Zaključak o davanju suglasnosti na Prijedlog Odluke o upisu djece u Dječji vrtić Cvrčak za narednu pedagošku godinu.
Opet se javio Čolak i tražio odgovore koliko će biti mjesta u vrtiću u idućoj pedagoškoj godini, odnosno hoće li to i dalje biti 308 mjesta ili možda manje ili više od tog broja.
Gradonačelnik mu je odgovorio da ne zna odgovor na to pitanje s obzirom da broj određuje Zakon, a ne Grad. Dodao je da su zbog anonimnih prijava valjda jedini u Hrvatskoj koji su morali smanjiti broj mjesta.
Podsjetio je kako je ova gradska vlast izgradila tri vrtića
i najavio da se čeka građevinska dozvola za još jedan novi vrtić za pet
odgojnih skupina.
Usvojeno polugodišnje izvješće gradonačelnika; Ostale još
tri rate kratkoročnog kredita
Vijeće je usvojilo izvještaj o radu gradonačelnika za drugu
polovicu prošle godine. Iz opsežnog izvještaja izdvajamo izrade projektnih
dokumentacija za novi autobusni kolodvor i vatrogasni dom kao i za rekonstrukciju
križanja D1 i Krambergerove ulice što je vezano za izgradnju tri nove stambene
zgrade.
Vijećnik Čolak je upozorio na kratkoročni kredit koji opterećuje Grad. Gradonačelnik mu je odgovorio da se kredit uredno vraća i da su ostale još tri rate. Da se nije podigao taj kredit od dva i pol milijuna eura s kojim su se pokrili troškovi izrade projektne dokumentacije, ne bi se mogli provesti projekti i morali bi vratiti 15 milijuna eura, naglasio je.
IPA
U vijećničkim pitanjima vijećnik Čolak pitao je što je s IPA projektom, odnosno jesu li svi priključeni na novoizgrađenu vodovodnu mrežu i kanalizaciju i je li pročistač u funkciji.
Gradonačelnik mu je odgovorio da stari dio grada još nije prespojen na novu mrežu. Ovih dana će se imati sastanak u Šibeniku u Komunalnom poduzeću kako bi se dogovorio završetak radova, rekao je.
Što se tiče pročistača, Hrvatske vode su pokrenule proces arbitraže
pred arbitražnim tijelom HGK kako bi se na kraju izgradio funkcionalni
pročistač, odgovorio je Ćaćić.
Pomoćno Dinarino igralište i anonimne prijave; Čolak
izišao na govornicu iako nije dobio dopuštenje
Čolak je u vijećničkim pitanjima pitao i što je s pomoćnim
igralištem NK Dinara, odnosno kad će biti u funkciji.
Dobio je odgovor gradonačelnika da će se trava posijati sutra i da će nakon dva do tri pokosa nogometaši moći istrčati na teren.
Nakon toga gradonačelnik je upozorio da su vijećnik Čolak i ljudi bliski njemu uputili 300 stranica anonimnih prijava svim mogućim inspekcijama i to šaljući dnevno po nekoliko prijava. Rezultat nadzora inspekcija je – naglasio je Ćaćić – da je sve napravljeno po zakonu.
Čolak je nakon toga zatražio repliku, no kako poslovnik vijeća ne predviđa replike u vijećničkim pitanjima, predsjednik Gradskog vijeća Dario Škegro mu nije odobrio izlazak za govornicu.
Čolak je ipak izašao vičući da nije slao anonimne prijave. Istovremeno
ga je predsjednik Gradskog vijeća glasno prekidao – pa je sjednica završena doslovno
u povišenim tonovima.
Povjerenstvo Grada Knina za provedbu postupka javnog natječaja za dodjelu stipendija objavilo je rang liste podnositelja prijava na javni natječaj za dodjelu učeničkih i studentskih stipendija Grada za školsku/akademsku godinu 2025./2026.
Liste možete pogledati na službenim stranicama Grada na ovom linku.
Danas je u Zagrebu održana svečana dodjela ugovora za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra koje je ravnateljima županijskih lučkih uprava, gradonačelnicima te načelnicima uručio potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković. Ravnateljici Lučke uprave Šibensko-kninske županije Jadranki Fržop uručena su tri ugovora za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture ukupne vrijednosti 2,1 milijuna eura.
Riječ je o projektima izgradnje, sanacije i rekonstrukcije objekata podgradnje u lukama otvorenim za javni promet od županijskog i lokalnog značaja:
„Rekonstrukcija luke Murter“, u iznosu od 300.000,00 EUR, čime će se unaprijediti pomorska infrastruktura rekonstrukcijom operativne obale te osigurati nužni infrastrukturni preduvjeti u svrhu daljnjeg razvoja otočkog gospodarstva i zapošljavanja,
„Sanacija i dogradnja lukobrana u Prvić Luci, otok Prvić“, u iznosu od 1.000.000,00 EUR, s ciljem zaštite luke od udara valova i vjetra koji izravno utječu na sigurnost plovidbe redovnih brodskih linija, kao i s ciljem očuvanja plovila stanovnika otoka za vrijeme nevremena, te
„Luka Bilice, faza I izgradnje – uporabna cjelina 2, te faza II. izgradnje“, u iznosu od 800.000,00 EUR, kojim će se uz završenu I. fazu realizirati i II. faza, što uključuje izvedbu spojne obale od pristana za javni promet do postojećeg „mandroča“, a planira se realizirati u dužini od 135m postavljanjem montažnih „L“ elemenata.
Osim toga, ministar Butković uručio je načelniku Općine Pirovac, Ivanu Gulamu, ugovor za projekt „Sanacija i uređenje Škarićevog mola na plaži Starine – I. faza“, načelnici Općine Rogoznica, Aniti Živković, za projekt „Sanacija obalnog pojasa u predjelu Stupin Čeline u Rogoznici“, a načelniku Općine Tisno, Kristijanu Jarebu, ugovor za „IV. Fazu sanacije edukativno poučne staze Jezera – Uvala Gušćica“.
Dodijeljena sredstva osigurana su u Državnom proračunu, a Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture dodjeljuje ih svake godine za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra. Ove godine, izdvojit će se više od 16 milijuna eura za projekte na području sedam obalno-otočnih županija, uključujući Šibensko-kninsku županiju.
Knin je danas bio domaćin visokoj delegaciji Sveučilišta u Splitu, predvođenoj rektorom prof. dr. sc. Draganom Ljutićem, koja je s gradonačelnikom i njegovim suradnicima održala sadržajan i konstruktivan sastanak o budućnosti visokog školstva u gradu.
Uz rektora, sastanku su nazočili i prorektori, pročelnik Sveučilišnog odjela za stručne studije te stručne djelatnice Rektorata, što ovom posjetu daje osobitu institucionalnu težinu i potvrđuje važnost koju Sveučilište u Splitu pridaje procesu integracije kninskog Veleučilišta u svoj sustav, ali i daljnjem razvoju visokoškolskog obrazovanja na području Knina.
Gradonačelnik je na sastanku, na kojem je sudjelovao i njegov savjetnik dr. sc. Marko Jelić, istaknuo kako Grad Knin ovom procesu pristupa ozbiljno, odgovorno i s jasnim ciljem: osigurati ne samo opstanak, nego i daljnji rast i razvoj visokog školstva u gradu.
Posebno je naglašena potreba očuvanja svih vrijednih resursa koje kninsko Veleučilište posjeduje, od stručnog kadra, opreme i infrastrukture do pripremljenih projekata i razvojnih potencijala, kako bi se sadašnjim i budućim studentima osiguralo kvalitetno, stabilno i perspektivno visokoškolsko obrazovanje.
U otvorenoj i konstruktivnoj raspravi svih sudionika razmotrena su brojna pitanja vezana uz nadolazeći proces pripajanja, uključujući organizacijske, razvojne i tehničke aspekte koji će, u nastavku integracijskog procesa biti predmet razgovora između Sveučilišta u Splitu i Uprave kninskog Veleučilišta. Upravo je kvaliteta dijaloga, uz vidljivu spremnost svih uključenih na suradnju i partnerski pristup, dala ovom sastanku posebnu važnost i dodatnu vrijednost.
Gradonačelnik je pritom posebno naglasio svesrdnu i neupitnu podršku Grada Knina cijelom procesu, uz jasno očekivanje da buduća visokoškolska sastavnica u Kninu bude temelj stvarnog razvoja, a ne tek formalnog opstanka. S druge strane, rektor Sveučilišta u Splitu istaknuo je spremnost Sveučilišta da aktivno pridonese daljnjem jačanju visokog školstva u Kninu, prepoznajući njegovu važnost za razvoj grada, ali i cijelog prostora dalmatinske zagore.
Današnji sastanak predstavlja važan korak u procesu oblikovanja budućnosti visokog obrazovanja u Kninu te snažnu poruku da se o toj temi razgovara ozbiljno, odgovorno i na najvišoj razini. Posebnu težinu cijelom susretu daje upravo činjenica da je Knin posjetila tako visoka delegacija Sveučilišta u Splitu, čime je još jednom potvrđeno da budućnost visokog školstva u našem gradu ima važno mjesto u promišljanjima i planovima akademske zajednice.
Nakon održanog sastanka u Gradu Kninu, delegacija se uputila na sastanak s Upravom Veleučilišta, čime je nastavljen dijalog usmjeren prema pronalaženju najboljih rješenja za studente, djelatnike i ukupni razvoj visokog obrazovanja u Kninu.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr.sc. Davor Božinović boravio je u Šibensko-kninskoj županiji, gdje se sastao sa županom Paškom Rakićem, gradonačelnikom Šibenika Željkom Burićem te predstavnicima policije, civilne zaštite i žurnih službi.
Na sastanku je bilo riječ o strateškim projektima Grada i Županije, te aktivnostima i mjerama koje doprinose sigurnosti i kvaliteti života građana. Gradonačelnik Burić predstavio je aktualne projekte, među kojima i projekt izgradnje Centra za borbu protiv klimatskih promjena u Šibeniku, čija je realizacija već započela, a koji će imati značajnu ulogu u unaprjeđenju sigurnosti vatrogasnog sustava i odgovore na sve češće klimatske izazove.
Župan Rakić naglasio je važnost koordiniranog djelovanja u području vatrogastva, sigurnosti i civilne zaštite te izdvojio požarnu opasnost kao jedan od ključnih rizika koji zahtijeva sustavno i pravodobno provođenje preventivnih mjera. – Trenutačno je na području županije na snazi zabrana spaljivanja na otvorenom zbog opasnosti od požara kojih je samo od početka ove godine zabilježeno čak 195, a u prošlom mjesecu oko 70-ak. No, zahvaljujući dobroj koordinaciji i komunikaciji svih uključenih žurnih službi te poduzetim preventivnim mjerama, uspješno se nosimo sa svim izazovima – istaknuo je župan i dodao kako se kroz dosljednu i kvalitetnu suradnju svih razina vlasti, od lokalne do nacionalne, postižu sjajni rezultati.
Potpredsjednik Vlade i ministar Božinović, pohvalio je rad županijskih službi, lokalne i regionalne vlasti, no i upozorio na širi kontekst sigurnosnih i demografskih izazova. – Šibenik je grad koji se pametno razvija i s jasnom strateškom vizijom, ali je važno razumjeti i globalne okolnosti koje utječu na Hrvatsku. Cilj Vlade je očuvati stabilnost u ovim izazovnim vremenima – poručio je ministar, i dao svoju punu podršku inicijativama i projektima na području grada Šibenika i cijele županije.
Na sastanku je otvorena i tema demografskih izazova, pri čemu je župan Rakić istaknuo mjere i aktivnosti usmjerene na zadržavanje mladih i mladih obitelji, posebice u ruralnim dijelovima županije.
Sastanku su nazočili i zamjenik gradonačelnika Šibenika Danijel Mileta, načelnik Policijske uprave šibensko-kninske Sandro Santini, županijski vatrogasni zapovjednik Darko Dukić, voditelj Područne službe Civilne zaštite Šibenik Dražen Bilać, kao i županijske pročelnice Agnesa Filipović Grčić i dr.sc. Sanja Slavica Matešić te pročelnica Mladena Baran Jakelić iz Grada Šibenika.
Po završetku sastanka, na Veleučilištu u Šibeniku, ministar je održao predavanje „Bez galame: sigurnost i mladi“, s ciljem podizanja svijesti o važnosti aktivnog sudjelovanja mladih u izgradnji sigurnijeg društva.
Delegacija Kujavsko-pomorskog vojvodstva iz Republike Poljske, predvođena maršalom regije Piotrom Całbeckim, boravila je u službenom posjetu Šibensko-kninskoj županiji, gdje su održani razgovori usmjereni na jačanje međunarodne suradnje i razvoj zajedničkih projekata.
U prostorijama Šibensko-kninske županije goste je primio zamjenik župana Nenad Tisaj, a uime Grada Šibenika sastanku je nazočio tajnik Ante Galić. Sastanku je nazočila i pročelnica Ureda za poslove Župana Agnesa Filipović Grčić.
Tijekom susreta istaknute su mogućnosti suradnje u području obrazovanja i rada s mladima, pri čemu je poseban interes iskazan za zajedničke edukativne programe. U tom kontekstu predstavljena je i inicijativa korištenja jedrilice koja je trenutno usidrena u šibenskoj luci, a koja će služiti kao platforma za obuku i edukaciju mladih iz Kujavsko-pomorskog vojvodstva.
Sugovornici su se složili kako ovakvi susreti predstavljaju kvalitetan temelj za daljnje povezivanje i razvoj konkretnih projekata, s ciljem stvaranja novih prilika za mlade te dodatnog jačanja međunarodne suradnje.
Župan Šibensko-kninske županije Paško Rakić, u nazočnosti predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, potpisao je s ministrom znanosti, obrazovanja i mladih Radovanom Fuchsom Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za Rekonstrukciju i prenamjenu građevina za potrebe Područne škole Jezera.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.880.552,57 eura, dok ukupni prihvatljivi troškovi odobreni Ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz mehanizma za oporavak iznose 1.623.127,04 eura.
Cilj projekta je rješavanje problema nedovoljnih prostornih kapaciteta za odvijanje nastave te stvaranje kvalitetnijih uvjeta za učenje i poučavanje.
„Današnje potpisivanje rezultat je dugotrajnog i zahtjevnog rada i pripreme ovog velikog i važnog projekta te zahvaljujem svima koji su tom procesu sudjelovali. Ono što slijedi je dugo očekivani početak radova kojim će se Područnoj školi Jezera omogućiti prelazak na jednosmjenski rad i provedbu modela cjelodnevne škole, što predstavlja važan iskorak za cijelu lokalnu zajednicu. U narednom periodu nastavit ćemo i dalje osiguravati što je moguće kvalitetnije uvjete za sve naše učenike i učitelje.“, istaknuo je župan Šibensko-kninske županije Paško Rakić.
Nositelj projekta je Šibensko-kninska županija, u suradnji s Općinom Tisno te uz stručnu pomoć Razvojne agencije Šibensko-kninske županije. Projektom je predviđena rekonstrukcija postojeće poslovne građevine, ribarnice i njezina prenamjena u školski prostor kapaciteta četiri razredna odjela. Uz to, planirana je i izgradnja manje školske sportske dvorane kao funkcionalne cjeline škole, s obzirom na povećanje obvezne satnice tjelesne i zdravstvene kulture koje donosi model cjelodnevne škole.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs danas su uručili novih 55 ugovora za projekte izgradnje, rekonstrukcije i opremanja osnovnih škola ukupne vrijednosti projekata u iznosu od 358,7 milijuna eura, od čega bespovratna sredstva iznose gotovo 253,9 milijuna eura.
U Šibensko-kninskoj županiji održan je sastanak župana Paška Rakića i ministra demografije i useljeništva Ivana Šipića na temu demografske obnove, pri čemu je ministar najavio kako će uskoro opet posjetiti Županiju i predstaviti prijedlog novog Zakona o demografskoj obnovi.
U fokusu sastanka, kojem je nazočio i županijski vijećnik Boris Solomun, bila su konkretna rješenja i ulaganja usmjerena na poticanje demografske revitalizacije, osobito u ruralnim područjima županije koja se suočavaju s depopulacijom.
Ministar Šipić istaknuo je kako Hrvatska može poslužiti kao primjer uspješne demografske politike, te najavio iduće korake i aktivnosti u izradi krovnog zakona o demografskoj obnovi: – Nužno je stvoriti kvalitetne preduvjete koji će mladima i obiteljima omogućiti ostanak u njihovim lokalnim sredinama. U tom su kontekstu osobito važne ključne mjere koje je Vlade RH donijela tijekom protekle godine, kao što je povećanje roditeljskih naknada i naknada za novorođeno dijete te produljenje očinskog dopusta. Istodobno, svaka regija mora imati mjere prilagođene svojim specifičnostima, a Ministarstvo kroz najavljeni krovni zakon želi postaviti temelje takvog diferenciranog pristupa – kazao je ministar.
Župan Paško Rakić istaknuo je važnost provedbe konkretnih demografskih mjera na lokalnoj razini, uključujući ulaganja u vrtiće i dječja igrališta, povećanje rodiljnih i roditeljskih naknada, poticanje povratka iseljenika te osiguravanje priuštivog stanovanja za mlade obitelji. – Želimo mladim ljudima i obiteljima olakšati život i ostanak u županiji, posebice manje razvijenim, ruralnim krajevima. Već provodimo niz mjera, među kojima je i financijska potpora od tisuću eura za rođenje trećeg i svakog sljedećeg djeteta, kao i paketi za trudnice. Uz to, Županija potiče otvaranja novih radnih mjesta i investicije u gospodarski sektor, te ulaže u obrazovanje, obnavlja škole i stipendira učenike deficitarnih zanimanja – kazao je župan i dodao da je demografska obnova jedan od ključnih prioriteta Županije, koji iziskuje dugoročnu i usklađenu suradnju svih razina vlasti.
Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća na dnevnom redu su bile – ono što novinari najmanje vole – protokolarne odluke koje baš nisu zanimljive za javnost.
Novi članovi raznih odbora, usklađivanja sa zakonom akata ustanova, odluke o članarinama i slične teme dominirale su današnjom sjednicom.
Od svih točaka možemo izdvojiti usvajanje Godišnje analize stanja u 2025. godini i godišnjeg plana razvoja sustava civilne zaštite na području grada Knina za 2026. godinu.
Možemo izdvojiti i sugestiju vijećnika Slavena Ivića da, sukladno situaciji u svijetu, stanari zgrada u Kninu urede skloništa koja su potpuno zapuštena.
U vijećničkim pitanjima Robert Marić sugerirao je da se popravi krovište Doma u Vrpolju koje je stradalo u nevremenu, a Joso Bajan – da se poprave rasvjetna tijela na Trgu Ante Starčevića koja je netko uništio. Ante Dujić je pak zamjerio gradskim vlastima što se nisu prijavili na poziv Ministarstva za obnovu sportskih objekata.
Tomislav Čolak pitao je što je s aplikacijom e-knin. Dobio je odgovor da se još uvijek čeka odobrenje nadležnih tijela za pristup NIAS-u.
Grad Knin
ustupio je kninskoj Srednjoj strukovnoj školi Kralj Zvonimir CNC stroj za
potrebe nastave, a danas su u kninskoj vijećnici ugovore potpisali
gradonačelnik Marijo Ćaćić i ravnatelj škole Milivoj Ilić.
„Cilj je da
se u našem gradu educiraju kvalitetni kadrovi na naprednim tehnologijama.
Uređaj vrijedan 30 tisuća eura je kupljen preko EU projekta, a na ovaj način se
stavlja potpuno u funkciji. Predviđeno je i educiranje nastavnog osoblja za
obuku strojem. Treba naglasiti da rijetki imaju priliku služiti se ovakvim
strojem u procesu nastave“, istaknuo je gradonačelnik.
Dodao je da
se stroj trenutno nalazi u Poduzetničkom centru u kojem je u ovom trenutku 20
korisnika.
Škola je već
podnijela nadležnom Ministarstvu zahtjev za uvođenjem novog nastavnog programa.
„Škola je
upravo u procesu ishodovanja dopuštenja za program CNC operatera. Očekuje se
dobivanje dozvole do početka iduće školske godine. Bit će to jedini takav
program u županiji. Bitno je istaknuti da je zanimanje CMC operatera vrlo traženo,
kako u Kninu tako i šire“, izvijestio je ravnatelj škole.
Stroj težak tonu
i pol će se iz Poduzetničkog centra prebaciti u zgradu Srednje strukovne škole.
U portugalskom gradu Viseu 11. i 12. veljače održan je prvi međunarodni sastanak partnera projekta „Comings and goings” iz programa URBACT. Zavod za prostorno uređenje Šibensko-kninske županije jedan je od sedam projektnih partnera, dok je glavni partner regija Viseu iz Portugala, izvijestili su na internet stranici Županije
Uime Šibensko-kninske županije, ujedno i kao koordinator lokalne akcijske grupe, na sastanku je sudjelovao zamjenik župana Nenad Tisaj, dok je uime Zavoda, ujedno i kao voditelj projekta, sastanku prisustvovao ravnatelj Petar Mišura.
Upravo je portugalska regija Comunidade Intermunicipal Viseu Dão Lafões prijavila svoju praksu prijevoza na poziv lokalnim taksi vozilima kao nadopunu javnom autobusnom prijevozu kao dobru praksu, a potom i transferni projekt kroz program URBACT.
Kroz transfernu mrežu Comings and goings Zavod će izradit Plan prijenosa dobre prakse, prilagođen lokalnim uvjetima i zakonodavnom okviru. Sukladno URBACT metodologiji, transferni plan izrađuje se u partnerstvu s članovima lokalne akcijske grupe.
Zamjenik župana Tisaj predstavio je partnerima Županiju te istaknuo veliku sličnost regije Viseu i Šibensko-kninske županije u području javnog prijevoza, demografskih kretanja i brojnosti manjih naselja. Posebno je naglasio potrebu za organizacijom prijevoza na poziv za starije stanovnike Šibensko-kninske županije.
Imenovano Povjerenstvo; Štete bi mogle biti milijunske
Gradsko vijeće imenovalo je danas Povjerenstvo za procjenu štete od elementarne nepogode na području Grada Knina.
Šteta bi mogla biti milijunska, nagovijestio je dogradonačelnik Marko Pehar.
Barbara Grgić po vlastitom zahtjevu više nije gradska vijećnica. Na njeno mjesto došao je Marijan Blažević. Oboje su s Nezavisne liste Marija Ćaćića.
Gradonačelnik Ćaćić: Ponosan sam što smo završili prošlu godinu bez blokade računa
U vijećničkim pitanjima Tomislav Čolak iz Mosta imao je primjedbu po pitanju plaćanja računa Grada Hrvatskim vodama.
“Zašto se 2025. godine plaćala ovrha Hrvatskim vodama? Građani su platili pristojbu za Hrvatske vode, a vi ste od tog novca platili nešto drugo jer ste u dugu pa ste morali platiti zatezne kamate”, kazao je Čolak.
Gradonačelnik Marijo Ćaćić je odgovorio da Grad nije imao ovrha ni blokada kao ni zateznih kamata kao i da nema više duga prema Hrvatskim vodama.
“Grad je još u otplati onog velikog kredita, ostalo nam je još nekoliko mjeseci. Zbog toga nam je prošla godina bila izazovna. Ponosan sam što smo je uspjeli završiti bez da nas je bilo tko blokirao.
Završili smo povijesno najveći investicijski ciklus s preko 120 različitih aktivnosti i projekata. Uloženo je 37,5 milijuna eura od čega su 8 milijuna eura vlastita proračunska sredstva Grada.”, referirao je gradonačelnik.
O nevremenu i radu Stožera civilne zaštite
Vijećnik Slaven Ivić konstatirao je da nakon nedavnog nevremena prilazi glavnim ustanovama nisu bili očišćeni i da je Stožer bio nespreman. Dodao je da su neki nepoznati ljudi pilali stabla umjesto da je to radila “Čistoća”.
“Čista je laž da službe nisu radile svoj posao kao što je i laž da prilazi ustanovama poput bolnice, Doma zdravlja i policije nisu bili očišćeni. Upravitelj je neprestano održavao 120 kilometara lokalnih cesta. Stabla i grane su pilali djelatnici Čistoće i vozili ih na odlagalište Mala Promina. Uz njih su to radili i građani koje smo upravo mi pozvali da to naprave i iskoriste ih kao drva za ogrjev”, odgovorio je Ćaćić.
Gradsko vijeće usvojilo je danas proračun za 2026. godinu u
visini od 13,5 milijuna eura.
Usvojen amandman oporbe
Kuriozitet je da je vladajuća većina usvojila amandman
oporbenog vijećnika Slavena Ivića da se sredstva za udruge koje se bave
potporom osobama s invaliditetom uvećaju za oko 2.300 eura, a da se isti iznos
smanji za Zakladu Grada Knina.
Ivić je rekao da će zbog toga glasati za proračun no poručio
je Gradu da pišu projekte i na takav način povećaju budžetska sredstva.
Gradonačelnik Marijo Ćaćić mu je odgovorio da – kad su 2017. godine preuzeli vlast – nisu naišli ni na jedan projekt, a da su ih do sada napisali 120.
Dodao je da je proračun balans razvoja i brige o socijalnim
potrebama građana.
Pruži se koliko se možeš pokriti
Robert Marić iz HDZ-a je komentirao da je proračun „sigurica“
i da postoji manjak razvojnog potencijala. I on je kao i Ivić istaknuo da je
potrebno više projekata.
Pročelnica za financije Romana Stanić koja je i predstavila proračun, komentirala je da je Grad imao ekspanziju provedbom Intervencijskog plana od 2018. do 2024. godine što je proteklih godina povećavalo proračun. Sada je bolje s ići realnijim proračunom pa se tokom godine može ići u rebalans, kazala je referirajući se na izreku da se „trebamo pružiti onoliko koliko se možemo pokriti“.
Kostur iz ormara
Gradsko vijeće usvojilo je i drugi ovogodišnji rebalans u kojem se skrio jedan popriličan kostur iz ormara.
Naime, najznačajnija promjena odnosi se na 679 tisuća eura
koje Grad sudskom presudom mora vratiti državi, izvijestila je pročelnica
Stanić.
Grad je izgubio sudski postupak koji je protiv njega
pokrenula država još 2013. godine zbog
nenamjenskog trošenja sredstava. Morat će platiti državi oko 200 tisuća eura
glavnice i više od 400 tisuća eura kamata. Da bi to Grad mogao „pokriti“, morat
će podići beskamatni kredit od Ministarstva financija.
Rebalansom su ovogodišnji prihodi smanjeni za nešto manje od
400 tisuća eura i sada iznose oko 13,5 milijuna eura.
Skuplja naknada za odvoz smeća
Gradsko vijeće usvojilo je prijedlog da se usluga za
kućanstva Čistoće i zelenila poveća sa 6,32 eura na 10,18 eura mjesečno što je
povećanje od 61 posto. U obrazloženju prijedloga stoji da su rashodi Čistoće i
zelenila veći od prihoda 521 tisuću eura, a jedan od razloga je i potreba
povećanja plaća radnicima sukladno odluci Vlade o podizanju minimalne plaće.
Vijećnik Tomislav Čolak je upozorio da je direktor Čistoće i zelenila morao biti danas na sjednici zbog pola milijuna eura gubitka poduzeća i zbog povećanja naknade od 61 posto.
Gradonačelnik je komentirao da je to fer cijena i da je zapravo riječ o povećanju od oko tri i pol eura mjesečno. Budimo odgovorni, odvajamo otpad i računi će nam svima biti niži, dodao je.
Kazao je još da je Knin jedan od najčišćih gradova u zemlji te je iskazao zahvalnost radnicima Čistoće.
Vijećnica Ana Marić pitala je – je li poslovanje Čistoće
ugroženo zbog dugovanja Grada.
Grad nema dugovanja prema Čistoći za zbrinjavanje otpada.
Ako imamo, imamo dug za održavanje zelenih površina i to ne ugrožava poslovanje
poduzeća, odgovorio je gradonačelnik.
Gradsko vijeće podržalo pripajanje Komunalnog poduzeća šibenskom Vodovodu, izvijestio je HRT Radio Knin.
Pripajanje nalaže Zakon o vodnim uslugama, a Knin nije jedina jedinica lokalne samouprave koja na takvo rješenje nije htjela pristati. Ispregovarali smo najbolje što smo mogli, kazao je na sjednici gradonačelnik Marijo Ćaćić.
“Uspjeli smo pregovorima osigurati visok stupanj autonomije trajne poslovnice u Kninu, utjecaj na razvoj lokalne vodovodne mreže, samostalno određivanje cijena i odabir kadrova na našem području”, obrazložio je prijedlog odluke gradonačelnik Marijo Ćaćić.
Klub vijećnika HDZ-a podržao je odluku o pripajanju zato što se radi o Vladinoj odluci i Zakonu koji je donijelo Ministarstvo koje vode ljudi iz HDZ-a, kazao je vijećnik Robert Marić. Odgovarajući na njegovo pitanje, gradonačelnik je potvrdio da su Hrvatske vode uvjetovale isplatu sredstava za izgradnju vodovoda na Vrbniku pripajanjem Komunalnog poduzeća.
Nezavisni Slaven Ivić i Ana Marić tražili su dodatna objašnjenja, kritizirajući način na koji je Grad donio konačnu odluku, uz sumnju da nisu jasni pravi razlozi. Ministarstvo je ukinulo koncesiju za isporuku vode Komunalnom poduzeću, objasnio je Marijo Ćaćić. Alternativa je da građani ostanu bez vode, dodao je.
Ovo je koprenikanski obrat u gradonačelnikovom promišljanju o integraciji, zamjerio mu je vijećnik HSLS/HSP/BUZ-a Tomislav Čolak. Prozvao je gradonačelnika zbog nepotrebnog odugovlačenja. Rok za spajanje bio je u siječnju prošle godine, podsjetio je.
Trenutačno se na kninskom području gradi šesnaest kilometara vodovodne mreže, što bi kroz par mjeseci trebalo biti završeno. Grad Knin i dalje ima status investitorapročistača otpadnih voda budući da nije pristao na to da se prenese na Komunalno poduzeće, kazao je Marijo Ćaćić odgovarajući vijećniku Tomislavu Čolaku.