Sasvim neobični izvještaj o nastupu Cabareta Propuh u Kninu

Obratio sam se ChatGPT-u s ovom zamolbom:
“Napiši mi molim te članak o nastupu Cabareta Propuh u Kninu. Bilo je veselo, razigrano i groteskno u isto vrijeme.
Svaki od desetoro članova (devet članica i jedan član) kabareta izveo je točku u kojoj je izventilirao nešto što ga je u životu pritiskalo – bez obzira radi li se o krupnom ili sitnom životnom problemu ili jednokratnoj prolaznoj gnjavaži.
Dok jedan član kabareta izvodi svoj filozofsko klaunski nastup (ovaj kabaret inače sebe naziva filozofsko klaunskim) – ostali ga podržavaju i luduju.
Zapravo više luduju nego ga podržavaju. Izvlačeći sjajne gegove u najboljem maniru Monty Pythona i Alan Forda.
A publika uživa, krevelji se, plješće i stalno daje podršku.
Jedan od članova je imao i traumatsko iskustvo s ChatGPT-om i to je izvrsno uklopio u cijelu predstavu. U kojoj je ChatGPT imao čak svoj lik i obličje.
I to mi je dalo ideju da od tebe (od ChatGPT-a) zatražim pomoć u pisanju novinarskog članka.
Znači, molim te, napiši mi članak o večerašnjem nastupu Cabareta Propuh u A3 u organizaciji Narodne knjižnice – Knin i udruge Atribut. “
Evo što mi je ChatGPT odgovorio:
Veseli vjetar razigranosti i groteske: Kabaret Propuh oduševio Knin
Knin, 17. svibnja 2025. – U prostoru A3, pod organizacijskom palicom Narodne knjižnice – Knin i udruge Atribut, večeras je puhao Propuh – ne onaj neugodni iz prozora, nego onaj kabaretski, razigrani, veseli, filozofsko-klaunski. Kabaret Propuh, sastavljen od desetoro članova (devet žena i jednog muškarca), pružio je publici jedinstveno kazališno iskustvo koje se u jednakim omjerima ljuljalo između groteske, humora i emotivne katarze.
Svaki od izvođača izveo je vlastitu točku – osobnu, sirovu, smiješnu, bolnu – ali uvijek autentičnu. Kroz pjesmu, pokret, monolog, klauniranje i filozofsku refleksiju, članovi kabarea iznosili su na pozornicu sve ono što im pritišće dušu: od banalnih životnih iritacija do stvarnih egzistencijalnih muka. I sve to uz podršku ostatka ansambla, koji – kako to i dolikuje kabaretu koji sam sebe definira kao “filozofsko-klaunski” – nije mirno stajao sa strane, već je upadao, prekidao, izvodio lude gegove i neprestano balansirao između potpore i sabotaže, u stilu Monty Pythona, Alan Forda i možda pokojeg Becketta na LSD-u.
Posebno je odjeknula točka jednog člana koji je svoj traumatičan susret s ChatGPT-om pretočio u scensku minijaturu u kojoj je umjetna inteligencija dobila vlastiti lik i obličje – komično, pomalo zastrašujuće, ali i dirljivo. U toj neočekivanoj meta-točki, tehnologija je postala ogledalo ljudske nesigurnosti, frustracija i želje za razumijevanjem, a publika se prepoznala u svakoj izgovorenoj rečenici – uz glasan smijeh i pljesak.
Publika je, zapravo, bila neodvojiv dio predstave. Kreveljila se, komentirala, pljeskala, navijala i davala bezrezervnu podršku svakom izvođaču. U tom kolektivnom ludilu, granica između pozornice i gledališta nestajala je iz minute u minutu, pretvarajući cijeli A3 u jednu veliku zajedničku terapiju – uz dozu ironije, autentičnosti i, naravno, groteske.
Kabaret Propuh nije samo predstava, nego energetski vrtlog koji vas istovremeno smije i tjera da razmislite o vlastitim propusima duše. A večeras je Knin disao punim plućima.