Sortiraj po:
Pogledaj:

Kategorija: Kultura

Večeras koncert Premières pour deux guitares


U sklopu koncertnog ciklusa Konci.hr, publika će danas imati priliku u Galeriji Kninskog muzeja s početkom u 19:30 doživjeti glazbeni susret s Hrvatskim gitarskim duom osnovanim 2025., kojeg čine Edin Karamazov i Melita Ivković.

Ovi iznimnim gitaristi donose program pod nazivom Premières pour deux guitares, koji spaja klasičnu eleganciju, baroknu polifoniju i suvremeni izražaj.

Savršen interpret i majstor brojnih ranih i suvremenih žičanih instrumenata, Edin Karamazov nastupao je u najprestižnijim koncertnim dvoranama kao i najpoznatijim festivalima. Svira nekoliko trzalačkih instrumenata različitih kultura i epoha, ostajući posvećen istraživanju upotrebe lutnje u modernoj glazbi i suvremenim improvizacijskim kontekstima. Uz samostalnu karijeru, uživa u suradnji s pjevačima i instrumentalistima iz različitih stilskih i glazbenih pozadina – poput Andreasa Scholla, Nurije Rial, Dorothee Oberlinger i Pavela Steidla.

Gitaristica Melita Ivković glazbenica je istaknute karijere koja uključuje nastupe u 32 zemlje na četiri kontinenta, zapažene albume, pedagoški rad, upravljanje međunarodnim glazbenim festivalima i vođenje Koncertnog ureda Zadar, što odražava njen sveobuhvatni pristup glazbi. Kao članica Zagrebačkog gitarističkog kvarteta i osnivačica projekta Dina e Mel, ona premošćuje glazbene tradicije i oživljava zaboravljene kulturne naracije.

Ovim koncertima Hrvatska udruga glazbenih organizatora uspostavlja suradnju s Pučkim otvorenim učilištem Knin u svrhu poticanja organizacije koncerata klasične glazbe i pružanja potpore lokalnim zajednicama i organizatorima.

Koncertni program:

Joseph Haydn: Sonata No. 39

Allegro moderato

Adagio

Presto

Sergej Prokofjev: Sonatina No. 2

Allegro sostenuto

Andante amabile

Allegro, ma non troppo

Johann Sebastian Bach: Cello Suite VI BWV 1012

Prélude

Allemande

Courante

Sarabande

Gavotte I & II

Gigue

Obrade za dvije gitare: Edin Karamazov

1100 godina hrvatskoga kraljevstva: Povratak kralja u Knin!


Knin, kraljevski grad bogate povijesti, s ponosom najavljuje trodnevnu proslavu povodom obilježavanja 1100 godina hrvatskoga kraljevstva! Događaji će se odvijati od 5. do 8. lipnja 2025., a poseban naglasak stavlja se na povijesnu rekonstrukciju dolaska kralja Dmitra Zvonimira u pratnji kraljice Jelene Lipe i kraljevske svite.

Program proslave:

Četvrtak, 5. lipnja 2025.

  • Mimohod kralja i kraljice u kraljevskoj kočiji u pratnji školske i predškolske djece kroz Knin

  • Milenijsko fotografiranje podno tvrđave, na stadionu NK Dinare, u izvedbi renomiranog fotografa Šime Strikomana


Subota, 7. lipnja 2025.

  • 11:00 h – Svečano postrojavanje povijesnih postrojbi na Trgu Ante Starčevića i mimohod do Crkve Gospe Velikoga Hrvatskoga Krsnog Zavjeta

  • 18:00 h – Sveta misa u crkvi sv. Barbare na kninskoj tvrđavi

  • 19:00 h – Povijesni sajam & svečani dolazak kralja Dmitra Zvonimira, kraljice Jelene Lipe i kraljevske svite uz prigodni program povijesnih postrojbi

  • 21:00 h – Koncert klape Mirakul na Kninskoj tvrđavi


Nedjelja, 8. lipnja 2025.

  • 8:00 h – Sveta misa u Crkvi Gospe Velikoga Hrvatskoga Krsnog Zavjeta


Ova jedinstvena manifestacija oživljava slavne trenutke hrvatske povijesti i pruža priliku posjetiteljima svih uzrasta da uživaju u bogatom programu ispunjenom povijesnim rekonstrukcijama, glazbom, tradicijom i zajedništvom.

Pozivamo sve građane i posjetitelje da se pridruže ovoj velikoj obljetnici i budu dio povratka povijesti u kraljevski grad Knin!   Ulaz na sve događaje je slobodan.

Predstava za djecu “Pingvin u Hrvatskoj” u petak na Marunuši


Datum: Petak, 30. svibnja 2025.
Vrijeme: 19:30 h
Lokacija: Marunuša

Pozivamo sve mališane i njihove roditelje na veselu i edukativnu predstavu “Pingvin u Hrvatskoj”, koja donosi zanimljivu priču o ljepotama naše domovine ispričanu kroz pustolovine simpatičnog pingvina!

Na svom neobičnom putovanju kroz Hrvatsku, pingvin upoznaje nove prijatelje: psa dalmatinca, ličkog medu, orla, istarsku kozu, vjevericu Zagi i konja lipicanca. Svaki od njih mu gostoljubivo predstavlja jedan dio Hrvatske – od Dalmacije i tisuće otoka, preko Plitvičkih jezera, planina i nizina, pa sve do Istre, Gorskog kotara, Zagreba, Zagorja i Slavonije.

Predstava je edukativna, raspjevana i interaktivna, s desetak pjevnih songova i puno igre, a mali gledatelji sudjeluju u svakoj sceni. Uz pjesmu i zabavu, ova će lutkarska priča djeci približiti ljepote naše zemlje na kreativan i zabavan način.

O predstavi:

“Pingvin u Hrvatskoj” dolazi iz Studija SUNCOKRET, umjetničke organizacije iz Splita koju vodi poznati autor edukativnih lutkarskih mjuzikla za djecu, Duško Mucalo.

  • Lutke: Mirela Marunčić i Jakov Gavran

  • Scenografija: St Arc i Slaven Raos

 Ulaz je slobodan – povedite svoje mališane i dođite uživati u ovoj veseloj i poučnoj priči koja će zasigurno oduševiti sve generacije!

Festival base i Rundek zbog kiše u Atributu (A3)


Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, ovogodišnje izdanje Festivala base i kapulice mlade održat će se u zatvorenom i natkrivenom prostoru Udruge Atribut, umjesto na prethodno najavljenoj lokaciji parkića ispred Osnovne škole dr. Franje Tuđmana.

Unatoč vremenskim prilikama, program ostaje isti – bogat, raznolik i srdačan – baš kakav treba biti. Svi sadržaji i izvođači koje ste s veseljem iščekivali i dalje su tu, spremni za još jednu nezaboravnu kninsku večer ispunjenu okusima, osmijesima i glazbom.

Početak festivala: četvrtak, 22. 5. u 19:00 h

Koncert Darka Rundeka & Ekipe: 20:30 h

Nova lokacija: prostor Udruge Atribut, Ulica kralja Tomislava 85 (unutarnji prostor i natkriveno dvorište)

Ulaz: slobodan

Početak kasnog proljeća u Kninu i ove godine obilježit će jedan od najtoplijih i najljepših događaja – Festival base i kapulice mlade, koji okuplja lokalnu zajednicu, promiče tradicijske vrijednosti i pruža priliku za druženje, razmjenu i uživanje u jednostavnim, ali autentičnim okusima našeg kraja.

U organizaciji Udruge Atribut, i uz podršku Grada Knina, Turističke zajednice Grada Knina, Turističke zajednice Šibensko-kninske županije i Hrvatske turističke zajednice, ovaj festival postao je nezaobilazno mjesto susreta, okusa i glazbe za sve generacije.

Program započinje u 19 sati, kada će posjetitelji imati priliku besplatno kušati domaću basu, mladu kapulicu, domaći kruh i domaće uštipke. Ta jednostavna jela, koja su nekada činila osnovu prehrane naših baka i djedova, danas nas podsjećaju na toplinu doma, mirise djetinjstva i vrijednost lokalne, poštene hrane. Pripremljena od lokalnih OPG-ova i domaćica, ova hrana nije luksuzna – ali je bogata pričom, autentičnošću i zajedničkim identitetom.

Festival i ove godine okuplja razne udruge i kreativce koji će svoje proizvode i rad predstaviti na sajmu tradicijskih rukotvorina i sadržaja za cijelu obitelj.

Kao i prethodnih godina na festivalu će izlagati i udruga Naše ognjište koji njeguju tradiciju Knina i Dalmacije, izrađujući predmete koji odražavaju kulturu i običaje našeg kraja. Njihov štand je topli, veseli kutak za sve koji cijene ručni rad i dušu koja je utkana u svaki detalj.

Udruga Čarobni svijet sudjeluje s izuzetno vrijednim edukativnim projektom, a predstavit će nam svoj “STEM Čarobni svijet” edukativni projekt kojim Udruga “Čarobni svijet” popularizira znanost među djecom, mladima i građanima, s naglaskom na geologiju i prehrambenu tehnologiju.

Kroz radionice i javne manifestacije sudionici otkrivaju prirodne procese u tlu, stijenama i mineralima, kao i osnove sastava hrane, prehrambene sigurnosti i tehnologije prerade.

Na Festivalu base i kapulice mlade predstavit će se s temom “Funkcionalna hrana kroz autohtonu prehranu našeg kraja”, što će biti zanimljivo svim uzrastima i dodatno obogatiti sadržaj festivala.

Eko udruga Krka poziva sve da svrate do njih – i ne samo zbog dobre zabave. Na njihovom će štandu posjetitelji moći besplatno preuzeti eko bin posudice za sitni otpad i platnene vrećice koje će sami oslikavati, a kupnjom knjiga autorice Snježane Kukolj svi zainteresirani moći će podržati njezin književni i stvaralački rad. Jer, kako kažu iz udruge – nema ljepšeg dara od dobre knjige!

Uz navedene udruge, na festivalu će sudjelovati i brojni drugi lokalni izlagači rukotvorina, čije radove i proizvode možete istražiti, kupiti i ponijeti kući kao podsjetnik na ovu posebnu večer.

Glazbeni vrhunac večeri očekuje nas u 20:30 sati, kada na pozornicu izlazi Darko Rundek & Ekipa. Umjetnik čiji su stihovi, glazba i energija obilježili generacije. Njegov nastup bit će savršeno zaokruženje festivala koji slavi jednostavnost, zajedništvo i ljepotu lokalnog života.

Cijela večer bit će obogaćena glazbenim odabirom DJ-a koji će stvarati ugodnu pozadinsku atmosferu za druženje, šetnju između štandova i uživanje u jednostavnim trenucima.

Festival base i kapulice mlade nije samo događaj, to je prilika da zastanemo, susretnemo se, razgovaramo, kušamo ono što volimo i ponovno osjetimo ono što nas kao zajednicu čini snažnima. U toploj atmosferi, uz poznata lica, dobru glazbu i okuse koji vraćaju osmijeh, Knin ponovno pokazuje da zna slaviti život.

Pozivamo vas da budete dio ove lijepe priče.

Vidimo se u četvrtak, 22. svibnja!

Sutra (srijeda) u 20h kino u Staroj knjižnici: “Tko pjeva zlo ne misli”


Nova kino projekcija u Staroj knjižnici!

U srijedu 21. 5. u 20 sati gledat ćemo legendarni hrvatski film „Tko pjeva zlo ne misli“ Kreše Golika iz 1970.

Uvod u taj klasik bit će kino projekcija 18-minutnog dokumentarca Krste Papića iz 1972. „Mala seoska priredba“. Riječ je o možda najpoznatijem dokumentarcu hrvatske kinematografije – tako da će svi ljubitelji filma doista uživati.

Besplatne ulaznice preuzmite u knjižnici, ima ih još.

Ova kino projekcija realizira se kao gostujući program Hrvatske kinoteke Hrvatskog državnog arhiva.

Sasvim neobični izvještaj o nastupu Cabareta Propuh u Kninu


Obratio sam se ChatGPT-u s ovom zamolbom:

“Napiši mi molim te članak o nastupu Cabareta Propuh u Kninu. Bilo je veselo, razigrano i groteskno u isto vrijeme.

Svaki od desetoro članova (devet članica i jedan član) kabareta izveo je točku u kojoj je izventilirao nešto što ga je u životu pritiskalo – bez obzira radi li se o krupnom ili sitnom životnom problemu ili jednokratnoj prolaznoj gnjavaži.

Dok jedan član kabareta izvodi svoj filozofsko klaunski nastup (ovaj kabaret inače sebe naziva filozofsko klaunskim) – ostali ga podržavaju i luduju.

Zapravo više luduju nego ga podržavaju. Izvlačeći sjajne gegove u najboljem maniru Monty Pythona i Alan Forda.

A publika uživa, krevelji se, plješće i stalno daje podršku.

Jedan od članova je imao i traumatsko iskustvo s ChatGPT-om i to je izvrsno uklopio u cijelu predstavu. U kojoj je ChatGPT imao čak svoj lik i obličje.

I to mi je dalo ideju da od tebe (od ChatGPT-a) zatražim pomoć u pisanju novinarskog članka.

Znači, molim te, napiši mi članak o večerašnjem nastupu Cabareta Propuh u A3 u organizaciji Narodne knjižnice – Knin i udruge Atribut. “

Evo što mi je ChatGPT odgovorio:

Veseli vjetar razigranosti i groteske: Kabaret Propuh oduševio Knin

Knin, 17. svibnja 2025. – U prostoru A3, pod organizacijskom palicom Narodne knjižnice – Knin i udruge Atribut, večeras je puhao Propuh – ne onaj neugodni iz prozora, nego onaj kabaretski, razigrani, veseli, filozofsko-klaunski. Kabaret Propuh, sastavljen od desetoro članova (devet žena i jednog muškarca), pružio je publici jedinstveno kazališno iskustvo koje se u jednakim omjerima ljuljalo između groteske, humora i emotivne katarze.

Svaki od izvođača izveo je vlastitu točku – osobnu, sirovu, smiješnu, bolnu – ali uvijek autentičnu. Kroz pjesmu, pokret, monolog, klauniranje i filozofsku refleksiju, članovi kabarea iznosili su na pozornicu sve ono što im pritišće dušu: od banalnih životnih iritacija do stvarnih egzistencijalnih muka. I sve to uz podršku ostatka ansambla, koji – kako to i dolikuje kabaretu koji sam sebe definira kao “filozofsko-klaunski” – nije mirno stajao sa strane, već je upadao, prekidao, izvodio lude gegove i neprestano balansirao između potpore i sabotaže, u stilu Monty Pythona, Alan Forda i možda pokojeg Becketta na LSD-u.

Posebno je odjeknula točka jednog člana koji je svoj traumatičan susret s ChatGPT-om pretočio u scensku minijaturu u kojoj je umjetna inteligencija dobila vlastiti lik i obličje – komično, pomalo zastrašujuće, ali i dirljivo. U toj neočekivanoj meta-točki, tehnologija je postala ogledalo ljudske nesigurnosti, frustracija i želje za razumijevanjem, a publika se prepoznala u svakoj izgovorenoj rečenici – uz glasan smijeh i pljesak.

Publika je, zapravo, bila neodvojiv dio predstave. Kreveljila se, komentirala, pljeskala, navijala i davala bezrezervnu podršku svakom izvođaču. U tom kolektivnom ludilu, granica između pozornice i gledališta nestajala je iz minute u minutu, pretvarajući cijeli A3 u jednu veliku zajedničku terapiju – uz dozu ironije, autentičnosti i, naravno, groteske.

Kabaret Propuh nije samo predstava, nego energetski vrtlog koji vas istovremeno smije i tjera da razmislite o vlastitim propusima duše. A večeras je Knin disao punim plućima.

Domazet Lošo u Kninu: Svijetom vlada okultna oligarhija


Unatoč poklapanju termina sa sučeljavanjem kandidata za gradonačelnika, na predstavljanju knjige Davora Domazeta Loše u Staroj knjižnici skupilo se dvadesetak ljudi.

Admiral Domazet je zanimljivim predavanjem predstavio svoju novu knjigu „Uzvišena civilizacija ili Glagoljica – sidro hrvatskog identiteta“ u kojoj je osnovna teza da su Hrvati i Iliri jedan te isti narod.

Puno se zapravo intrigantnih teza moglo čuti na predavanju – ovo su samo neke – evanđelist Luka najprije je širio kršćanstvo u Dalmaciji i prvi smo koji smo primili kršćanstvo te prvi kod kojih se misa služila na narodnom, a ne na latinskom jeziku; na našem području je nastao jezik svih Slavena pa i Rusa koji sami o tom pišu; islam je vanjska hereza kršćanstva (za razliku od arijanstva koji je unutarnja hereza), a danas svijetom vlada okultna oligarhija.

Predstavljanje knjige završilo je razgovorom s publikom.

Tvornica lutaka još jednom oduševila najmlađe u Staroj knjižnici


Tekst i foto: Ana Šimić Sunko/FB Narodna knjižnica Knin

U Staroj knjižnici odigrana je predstava „Životinjsko carstvo – Tko se boji straha još“, u izvedbi Kazališta Tvornica lutaka čiju režiju potpisuje Mario Kovač, koji i ovoga puta nije razočarao kninsku publiku.

Kroz niz šarmantnih i poučnih scena, predstava prikazuje kako se svatko, pa i najhrabriji među nama, suočava sa strahovima. Panda Amanda boji se plesnog natjecanja, galeb Stipe kapetan je bez posade, lav Leopold ne zna rikati, krokodil Kroko trenira za polufinale u vaterpolu, a žirafa Gracija suočava se s problemom zbog naslovnice časopisa „Šumska moda“.

Iako u početku svaki od tih strahova djeluje nepremostivo, kroz prijateljstvo i uzajamnu pomoć, likovi otkrivaju da strah ne mora biti nepobjediv. Poruka predstave jasna je i ohrabrujuća; uz podršku prijatelja i vjeru u sebe, svatko može savladati vlastite strahove.

Predstava je izvrsno prihvaćena od strane djece i odraslih, s puno zabave, emocija i pouka koje ostaju i nakon završnog pljeska.

Veličanstveno predstavljanje knjige Katice Madžar


U svom dugogodišnjem novinarskom radu naučio sam da je jedan od najtežih izvještaja onaj – kad izvještavaš o događaju koji po svemu nadmašuje većinu sličnih događanja. Treba se tu čuvati patetičnog izvještavanja i apsolutnog ocjenjivanja.

Ali u ovom slučaju ću si dopustiti da uopće ne marim za ta pravila.

Dakle, ovo večeras je bilo veličanstveno. Katica Madžar predstavila je svoju knjigu “Sve je onako kako mora biti” – knjigu koja je doista književni dragulj i koju morate pročitati.

Predstavila ju je kroz intervju s Draganom Gligorom, kroz razgovor koji je oduševio svojom spontanošću, inteligentnim pitanjima i lucidnim, vedrim i duhovitim odgovorima.

I sve to u atmosferi i ozračju ispunjenim nevjerojatnom pozitivnom energijom.

Čak je u drugi plan pala i činjenica da je ovo najposjećenije predstavljanje knjige ikad u kninskoj knjižnici. Nismo brojali koliko je bilo posjetitelja (sjedili su posvuda, samo se na plafon još nisu popeli), ali imamo podatak da je večeras prodano čak 76 Katičinih knjiga – a to nitko ni približno do sada nije uspio.

Svi koji su večeras bili na predstavljanju – trebaju to shvatiti kao privilegiju.

Poziv djeci iz Knina i okolnih mjesta: Prijavite se na radionice plesa i pjevanja i sudjelujte u snimanju spota!


Udruga Atribut iz Knina i Umjetnička organizacija Naturščik iz Splita pozivaju djecu iz Knina i okolice u dobi od 11 do 14 godina da se uključe u kreativne plesne i vokalne radionice koje će se održavati u sklopu projekta “Split TASK u gostima”.

Sudjelovanje je besplatno, a osim što će djeca imati priliku razvijati svoj talent kroz profesionalno vođene radionice, očekuje ih suradnja s glazbenim sastavom KNINCI, snimanje spota i završni javni nastup!

Radionice će se održavati u dva ciklusa:

 – Prvi ciklus traje od travnja do lipnja 2025. (počinjemo već 25. travnja)

 – Drugi ciklus nastavlja se u drugoj polovici kolovoza i u rujnu 2025.

Projekt je osmišljen kako bi djeci iz Knina i okolnih mjesta pružio priliku za umjetničko izražavanje kroz glazbu i ples, u suradnji s iskusnim mentorima i lokalnim edukatorima. Polaznici će raditi na vlastitoj pjesmi i koreografiji, sudjelovati u zajedničkim probama te na kraju snimiti promotivni video koji će predstaviti njihov rad.

Kruna ovog projekta bit će spektakularni završni javni nastup, planiran kao dio većeg kulturnog događaja u Kninu, na atraktivnoj lokaciji. Na toj završnoj večeri, polaznici će zajedno s profesionalnim plesačima i glazbenicima predstaviti sve ono što su naučili i stvorili. Uz izvedbu uživo, bit će prikazan i promotivni spot – rezultat višemjesečnog rada i kreativnosti.

Prijave su otvorene do četvrtka, 24. travnja, a broj mjesta je ograničen, stoga se pozivaju svi zainteresirani da se što prije jave.

Za prijave i dodatne informacije:

E-mail: udruga.atribut@gmail.com

Kontakt mobitel: 095 909 28 70 (Katarina – Udruga Atribut)

ili putem društvenih mreža Udruge Atribut.

Pridruži se i postani dio priče koja povezuje glazbu, ples i zajedništvo – u srcu Knina!


Zoran Vujasinović predstavlja 26. 4. knjigu prepjeva rock klasika


Kninski rocker i umjetnik Zoran Vujasinović predstavit će u organizaciji Narodne knjižnice – Knin i udruge Atribut svoju knjigu prepjeva rock standarda „Pesme u ogledalu“, uz unplugged pratnju odličnih glazbenika i recitatora.

Ovaj jedinstveni glazbeno-književni događaj upriličit će se u prostoru udruge Atribut u subotu 26. 4. 2025. u 21:30 sati uz besplatan ulaz.

Bio sam već jednom na predstavljanju ove Zokijeve knjige i jamčim vam odličan provod. Prepjevi su to sa stilom i s puno duha koji zvuče tako autentično kao da je stihove pisao neki Thom Yorke iz Strmice ili Bob Dylan iz Oćestova. Jedva čekamo susret u Kninu!

Na Svjetski dan knjige 23. 4. svoju knjigu predstavlja Katica Madžar


U srijedu 23. travnja ove godine – na Svjetski dan knjige – Narodna knjižnica Knin donosi jedno posebno predstavljanje jedne posebne knjige.

Naša sugrađanka Katica Madžar predstavit će svoju knjigu „Sve je onako kako mora biti“ u nakladi Narodne knjižnice – Knin i Otvorenog likovnog pogona Zagreb.

Knjigu je grafički obradio Mićo Samardžija, a tiskao ju je kninski Job & Fun. Rukopise je pretipkala Vedrana Madžar, a urednici knjige su Jelena Lojić Pokrovac i Ivica Šimić.

Svoj književni prvijenac Katica Madžar će predstaviti u prostoru knjižnice kroz razgovor s Draganom Gligorom, doktorom književnosti i stalnim vanjskim suradnikom ove ustanove.

Nećemo puno pretjerati u opisu ove knjige ako kažemo da je riječ o književnom  i ljudskom dragulju koji će, vjerujemo, nadići kninske lokalne okvire.

Je li doista tako možete provjeriti ako dođete na promociju i kupite knjigu po promotivnoj cijeni od 15 eura.

Evo što u predgovoru kažu urednici

Iz predgovora urednika knjige Ivice Šimića:

Autobiografska knjiga Katice Madžar jedinstvena je kombinacija dnevničkih zapisa i sjećanja – ne samo na vlastiti život, već i na događaje u gradu, zemlji i svijetu kojima je bila svjedok, ponekad s gotovo proročanskim razmišljanjima.

Sve počinje kada, kao 24-godišnja studentica, izlazi iz mora nakon kupanja – i ostaje nepokretna.

Njezin izniman talent za pripovijedanje, sposobnost da od živih sjećanja isplete priču te lakoća izraza neće vam dopustiti da ovu knjigu ispustite iz ruku. Katičin mir i snaga duha u prihvaćanju sudbine potaknut će vas na razmišljanje i preispitivanje vlastitih životnih postulata i ideja što bi život i sreća uistinu trebali biti.

Povremeni pesimistični tonovi u njezinim zapisima podsjetnik su da je i Katica, prije svega, čovjek. No i ti pesimistični trenuci zapravo odaju njezinu unutarnju čvrstinu.

Ova knjiga ima i terapeutsku moć – može biti oslonac i melem svima koji se nađu u teškim životnim situacijama.

Da ih pobijede.

Ili da ih iznesu s mirnoćom duha.

Jer – sve je onako kako mora biti.

Iz predgovora urednice knjige Jelene Lojić Pokrovac:

Postoje knjige koje ostavljaju trag u nama, ne zbog svoje duljine ili velikih riječi, već zbog tihe, gotovo neprimjetne snage kojom nas obuhvate. Sve je onako kako mora biti Katice Madžar upravo je takva knjiga – nenametljiva, a monumentalna u svojoj poruci.

Ovo nije samo autobiografsko svjedočanstvo ili zbirka dnevničkih zapisa. Ovo je knjiga života – knjiga o prihvaćanju, poniznosti, strpljenju i ljubavi. Unatoč sudbini obilježenoj patnjom i ograničenjima, autorica ne progovara kroz prizmu ogorčenosti, već iz unutarnjeg mira. Nema ljutnje, zavisti, gorčine – samo smireno prihvaćanje onoga što jest, ali i duboka ljubav prema životu, ljudima, obitelji, majci, ocu, Vedrani, braći, poznanicima i neznancima.

Autoričin stil pisanja istovremeno je jednostavan i bogat. U njezinim zapisima nema viška riječi, ali između redaka otkriva se bogatstvo emocija i misli. Svaka rečenica nosi težinu iskustva, ali i lakoću duha koji, unatoč svemu, ne prestaje promatrati svijet s divljenjem i zahvalnošću. Opisi krajolika, gradskih veduta i interijera, Knina nekad i sad, poput finih literarnih minijatura prizivaju prošlost i sadašnjost, podsjećajući nas na ljepotu svakodnevice koju često zaboravljamo primijetiti. Ova knjiga svojim stilom i sadržajem predstavlja vrijedan doprinos hrvatskoj književnosti.

Snaga ove knjige ne leži samo u riječima na papiru, već i u emocijama koje pobuđuju u čitatelju. Rijetko se susreće takva postojanost pred sudbinom, takva hrabrost u podnošenju patnje bez jadikovanja. Ovo je knjiga koja nas uči zahvalnosti, podsjeća da unatoč svim ograničenjima možemo voljeti, promatrati, učiti, dijeliti i osjećati se dijelom svijeta.

I premda knjiga možda nije obimna, njezina snaga izbija iz svakog retka. Ovo je djelo koje ostavlja trag, koje nas mijenja. Svojim značenjem nadilazi osobnu priču autorice i postaje trajno svjedočanstvo ljudske izdržljivosti te vrijedan doprinos ne samo hrvatskoj književnosti, već i univerzalnom iskustvu ljudskog postojanja. Uči nas ne samo kako prihvatiti život sa smirenošću i dostojanstvom, već i kako ga, unatoč svemu, voljeti.

Jer prava snaga nije u izbjegavanju patnje, već u sposobnosti da u njoj pronađemo smisao. I da, unatoč svemu, izaberemo ljubav.

Glas koji se pamti – Jelena Miholjević predstavila svoj pjesnički privijenac


Tekst i foto: Ana Šimić Sunko, Narodna knjižnica – Knin

U toploj i inspirativnoj atmosferi održan je književni susret s glumicom, a odnedavna i spisateljicom Jelenom Miholjević, koji je publici donio večer za pamćenje. Omiljena filmska i televizijska glumica, poznata po svojim snažnim i emotivnim interpretacijama, predstavila je svoju prvu zbirku poezije “Taj glas”. U razgovoru s uvijek sjajnim moderatorom Draganom Gligorom, otkrila je svoje nadahnuće, poetske uzore i proces nastanka zbirke.

Taj jedinstveni glas Jelene Miholjević, toliko prepoznatljiv s kazališnih dasaka i filmskog platna, savršeno je dočarao emocije i misli pretočene u stihove. Publika je uživala u svakom trenutku, a sat vremena susreta prošlo je gotovo neprimjetno, ispunjenih iskrenošću i toplinom.

Glumica je otvoreno govorila o motivima koji su je naveli da se okuša u književnosti, naglasivši kako glumci, unatoč stalnoj disciplini svojstvenoj profesiji, trebaju pronaći svoj prostor slobode, pa i svojevrsne “bezobraštine” – kako bi izrazili vlastiti unutarnji svijet. Rekla nam je i kako su njezine pjesme poput kihanja, moraju izletjeti i kad ih napiše nikad ih ne ispravlja.

U razgovoru je otkrila i svoje književne i glazbene uzore – od Danijela Dragojevića, s kojim je razvila i osobno prijateljstvo, do pop-rock inspiracija poput Haustora i Darka Rundeka, koji su ostavili trag u njezinoj poetici.

Zanimljivo je bilo i čuti da je u pripremi druga zbirka poezije, za koju najavljuje ozbiljniji ton, dublje emocije i teme poput gubitka, samoće, pritiska i starenja. Ipak, unatoč težim temama na kojima trenutno radi, Jelena zrači vedrinom i toplinom, što je posebno došlo do izražaja kroz njezin osmijeh i otvorenost prema publici.

Susret je dodatno obogaćen i osobnim pričama iz djetinjstva, posebice onima vezanima uz odrastanje u obitelji poznatih glumaca. Jelena je istaknula kako joj je upravo to iskustvo pomoglo da već u ranoj dobi shvati koliko truda i odricanja zahtijeva glumački poziv.

Publika je večer zaključila s pokojim neformalnim pitanjem i nadom da će Jelena Miholjević nastaviti i dalje oduševljavati – kako na sceni, tako i u književnosti. Veselimo se svemu što će ova svestrana umjetnica još stvoriti!

Ilija Aščić predstavio u Kninu roman „Gubitak“


„Još nisam pročitao ovakav roman“, kazao je večeras medijator i stalni suradnik kninske knjižnice, doktor književnosti Dragan Gligora predstavljajući roman „Gubitak“ Ilije Aščića preporučivši pritom publici čitanje ovog djela.

U formi intervjua Gligora i Aščić su pretresli motive romana pa smo saznali da nema dokaza da život ima smisla, ali da ljudima ne treba uzimati vjeru da – smisao postoji.

Otkrio je Aščić i smisao pisanja knjige – a to su utjeha i katarza. I smisao čitanja je utjeha, dodao je.

Postavili su Aščić i Gligora i pitanja bez odgovora – je li duh jači od biologije, a moral od koristoljublja i je li spolni nagon pokretač svega.

Doznali smo i da je rat prekretnica, točka koja razdvaja život i poslije koje ništa neće biti isto, da je rat najgora ljudska ekspresija.

I nakon predstavljanja romana, u drugom dijelu večerašnjeg susreta opet je tema bila rat, kako onaj u Ukrajini u kojem, preporučio je Aščić, ne smijemo sudjelovati tako i mogući ponovni rat u Bosni kojega elite kao da pomalo guraju.

Pouka – ostavite se rata i knjigu u ruke. Aščićevu po mogućnosti!

Ministarstvo kulture uvrstilo Zbornik Kralj Zvonimir na Popis knjiga za otkup


Ministarstvo kulture i medija uvrstilo je Zbornik Kralj Zvonimir na Popis knjiga za otkup koje će knjižnice u Hrvatskoj moći nabaviti uz financijsku potporu ministarstva.

Kao nakladnik Zbornika, Narodna knjižnica – Knin prijavila se na Poziv Ministarstva nakladnicima za predlaganje knjiga za otkup. Nakon provedenog postupka ocjenjivanja Zbornik kralj Zvonimir završio je na Popisu B. S tog popisa sve knjižnice u Hrvatskoj moći će odabrati knjige koje će nabaviti – uz financijsku potporu ministarstva.

Na javni poziv Ministarstva nakladnici su prijavili 638 naslova knjiga. Od tog broja je na Popis A Ministarstvo izabralo 51 naslov, a na Popis B ukupno 290 naslova. Sve knjige koje su završile na popisu A knjižnice u Hrvatskoj imat će obavezu nabaviti, a s popisa B moći će birati naslove po slobodnom izboru.

Za nabavu naslova i s Popisa A i s Popisa B svim knjižnicama će novac osigurati Ministarstvo.

Kod ocjenjivanja su se bodovali  estetska ili stručna vrijednost teksta (35 bodova), kvaliteta tehničke izvedbe (25 bodova), umjetnička ili znanstvena vrijednost djela (25 bodova) te primjerenost djela za knjižnice (15 bodova).

Dakle, maksimalan broj bodova bio je 100. Oni naslovi koji su imali između 90 i 100 bodova uvršteni su na Popis A, a naslovi koji su prikupili između 75 i 90 bodova uvršteni su na Popis B. Svi oni naslovi koji su prikupili manje od 75 bodova (a takvih je čak 297), ostali su „kratkih rukava“.

Zbornik Kralj Zvonimir izdali su Narodna knjižnica – Knin i Sveučilište u Zagrebu, urednici su Ivica Šimić i Tomislav Galović, grafički urednik je Mićo Samardžija, a knjigu je tiskala zadarska tiskara Donat.

Izbornik