Obitelj umirućeg mladića u kninskoj bolnici želi terapiju kanabisovim uljem, liječnici ne dopuštaju
Tekst i foto preuzeti s portala ŠIBENIK IN
Autor teksta: Ana-Marija Crnica
Dramatičnim apelom javnosti danas je ugledni hrvatski odvjetnik Vladimir Gredelj ukazao na teško stanje 23-godišnjeg mladića Miloša Bradaša koji u ovom trenutku proživljava posljednju i kritičnu fazu multiple skleroze, a njegova obitelj želi mu pomoći kanabisovim uljem, zbog čega je u Knin stigao i najpoznatiji hrvatski zagovornik liječenja marihuanom Huanito Luksetić. Odvjetnik je preuzeo slučaj i traži od cjelokupne hrvatske javnosti da podignu svoj glas u ime Bradaševog prava na život, ali i državne institucije koje su, tvrdi, dužne brinuti temeljna ljudska prava i slobode, u konkretnom slučaju pravo jednog mladića na život.
Miloš Bradaš 23-godišnji je mladić koji već šest godina boluje od multiple skleroze, a trenutno se nalazi na jedinici intenzivnog liječenja u kninskoj bolnici, gdje je priključen na respirator. Miloševi roditelji, zbog neadekvatnog liječenja i zabrane pokušaja liječenja uljem medicinske konoplje, zatražili su pomoć Huanita Luksetića, trenutno najpoznatijeg hrvatskog aktivista za korištenje marihuane kao lijeka. Javnost ga je upoznala nakon što je policija zaplijenila marihuanu koju je u svom dvorištu u Matuvljima uzgajao kako bi pripravljao lijek za sebe, jer i on boluje od multiple skleroze. Luksetić je odmah alarmirao i svog branitelja Vladimira Gredelja, koji je preuzeo slučaj bolesnog Bradaša, a sada je ugledni hrvatski odvjetnik, nekad uspješni sudac, reagirao dramatičnim apelom za medije u kojem optužuje ‘sveto trojstvo’, kako naziva zakonodavca, zdravstvo i farmaceutsku industriju da pod krinkom brige za čovjeka u ime Ustava i zakona ograničavaju prava teško bolesnima.
– Ovo je pakao svih paklova! – poručio nam je večeras Huanito Luksetić iz kninske bolnice.
– Milošu ovdje nitko ne želi pomoći, ili barem pokušati, pa makar s konopljom. Ne vidimo gdje je tu problem? Miloša tretiraju kao da je u koncentracionom logoru. Dečka od gotovo dva metra drže na respiratoru, hrane ga minimalno, a roditeljima je zabranjena posjeta, osim ako osoblje bolnice to ne dopusti. Miloš trenutno ovisi jedino o roditeljskoj ljubavi, a ni to mu ne dozvoljavaju. Njihov odgovor na sve to jest da mu nema pomoći. Što čekaju, da umre? To je iživljavanje – izjavio je nam je Luksetić, koji je pokrenuo udrugu ‘Konoplja pomaže’ ne bi li senzibilizirao javnost o djelotvornosti konoplje, zasnovanoj na znanstveno činjeničnim istraživanjima o toj biljci.
Huanito je u kontaktu s Miloševom majkom Zorkom već godinu dana, koja je napisala i pismo iznoseći povijest bolesti, a zbog pogoršanja mladićevog stanja pozvali su ga u Knin. Premda i sam ima posla s pravnom državom zbog nelegalnog posjedovanja stabljika marihuane čiji su mu ekstrakti jedini pomagali u liječenju multiple skleroze, došao je dati podršku očajnim roditeljima.
– Tko liječi pacijenta oboljelog od multiple skleroze citostatikom? Nitko se nije izliječio s tim. Imunosupresivi uništavaju sve živo i neživo u organizmu, pa vas pitam kakav je to lijek? Konoplja, o kojoj postoji preko 150.000 znanstvenih studija, dokazano pomaže u ovoj bolesti, a Milošu nije dozvoljena. Kemoterapija ubija ljude, a ova bolnica nije bolnica nego klaonica. Zar nije ovo što se sada događa s dečkom protuustavno i izvan svakog zdravog razuma? Ako mu možemo pomoći, pobogu, zašto ne bi probali? S bilo čime! – poruka je najpoznatijeg hrvatskog zagovornika liječenja marihuanom. On kaže da mogu i duge cijevi iz Bruxellesa doći u kninsku bolnicu, ali da taj slučaj ne smije biti prepušten sudbini!
Huanito tvrdi i da postoje ljudi koji bi za Miloša donirali ekstrakt konoplje, a prema konvenciji UN-a, svaka država može, ovisno o pojedinačnom slučaju, regulirati korištenje kanabisa i kanabinoida.
‘Podignite svoj glas u ime prava na život!’
Podsjetimo, medicinska marihuana nedavno je konačno u Hrvatskoj legalizirana, ali kako je još nema na tržištu, zadnja preporuka iz Ministarstva zdravlja bila je da se može nabaviti u susjednim državama i legalno unijeti preko granice. U međuvremenu su se Hrvatskoj dogodili izbori i ta je tema pala u drugi plan.
Roditelji teško bolesnog momka danas su potpisali punomoć Gredelju koji je najavio da će, ukoliko u iduća 24 sata ne bude riješen slučaj, sazvati konferenciju za novinare zajedno s obitelji i tražiti pomoć od cjelokupne hrvatske javnosti.
– U ime roditelja pozivam sve slobodno misleće medije, političke čimbenike i same građane da podignu svoj glas u ime prava na život, a poglavito institucije koje su dužne brinuti da temeljna ljudska prava i slobode, ne postanu ili ostanu tek demokratski ures Ustava RH i Europske povelje – kazao je odvjetnik u svom javnom apelu.
Pokušaj je to alarmiranja javnosti budući da bi Miloš Bradaš mogao umrijeti svakog trena, ako mu se adekvatna, zakonom zabranjena terapija, hitno ne dozvoli.
– Kao odvjetnik i borac za ljudska prava ‘sui generis’, uzimam si slobodu u ime roditelja nesretnog Miloša Bradaša postaviti nekoliko pitanja. Imaju li liječnici bolnice u Kninu pravo u ime ‘svetog trojstva’, zakonodavac, zdravstvo, farmaceutska industrija pod krinkom brige za zdravlje čovjeka i građanina, u ime Ustava i zakona RH ograničiti na smrt bolesnima, pravo na uporabu samo onog lijeka koji dopušta ‘sveto trojstvo’, iako takovo neefikasno liječenje vodi u sigurnu smrt čovjeka. Nije li takvo poimanje vladavine prava u suprotnosti sa temeljnim ljudskim pravom, ‘pravom na život’. Ne uvodi li se na taj način na mala vrata smrtna kazna za one kojima još jedino alternativni pristupi liječenju može pomoći da prežive. Kako je to moguće u zemlji u kojoj je smrtna kazna nedopuštena čak i za počinitelje najtežih kaznenih djela – pita se Gredelj u priopćenju u kojem posebno poziva i ministra zdravlja Sinišu Vargu, te Hrvatski helsinški odbor i Ivana Zvonimira Čička na ‘bezodložno uključenje u ovu dramu u kninskoj bolnici i domu obitelji Bradaš’.
Karačić: ‘U toj fazi bolesti kanabis ne pomaže’
Sanacijska upraviteljica Opće i veteranske bolnice Hrvatski ponos u Kninu dr. Antonela Karačić, odlučno negira bilo kakve tvrdnje o neadekvatnom liječenju bolesnog mladića. Kaže da je mladi Miloš u teškom stanju, a kako je bolest ušla u završnu fazu u kojoj mu nema pomoći, jedino što mogu jest pružiti mu svu potrebnu njegu.
– Riječ je o završnoj fazi multiple skleroze, a s obzirom na to, bolesnik dobiva sve što je po pravilima struke. Nalazi se u jedinici intenzivnog liječenja, u stanju vigilne kome. Naši neurolozi, s kojima sam redovito u kontaktu, konzultirali su stručnjake iz referentnog centra iz KBC-a Rebro, koji smatraju da u toj fazi bolesti upotreba kanabisa nije indicirana – napominje Karačić.
Ona odgovorno tvrdi kako svaka bolest ima svoje mogućnosti i vrijeme za korištenje određenog lijeka, a u Miloševom slučaju Karačić smatra da nema pomoći.
Ona tvrdi da posjeti tom pacijentu nisu zabranjeni, ali su na tom odjelu ograničeni zbog ozbiljnosti zdravstvenih stanja drugih bolesnika, epidemiološke situacije i ostalih čimbenika.
– Optužbe nisu utemeljene i žao mi je što se nije prvo tražilo mišljenje struke, nego su odmah zvali odvjetnika. Ako imaju primjedbe na liječenje u toj fazi bolesti, roditelji su trebali obavijestiti liječnike i mene kao sanacijsku upraviteljicu. Svi moji liječnici učinili su sve što je u njihovoj moći po pitanju te faze bolesti, ali tu nažalost nema pomoći – tvrdi Karačić i izražava svoje ljudsko i liječničko žaljenje zbog situacije u kojoj se nalazi Miloš Bradaš.
Očito, liječnici smatraju da tom pacijentu odnedavno legalni lijekovi na bazi marihuane, koji pomažu oboljelima od multiple skleroze, karcinoma, AIDS-a i epilepsije, više ne mogu pomoći. I da žele, ne mogu dopustiti obitelji da u bolnici svom sinu pomognu alternativnim metodama, jer je čisto kanbisovo ulje koje preporuča Luksetić, u Hrvatskoj i dalje na popisu opojnih droga.